Biztonság és szabadság kéz a kézben – A keretek szerepe a gyermek fejlődésében

2025.07.14

   A legtöbb szülő szeretné, ha gyermeke szabadon, boldogan és önállóan nőne fel. De vajon hol van a határ a szabadság és a felelőtlenség között? Miért van szükség szabályokra és keretekre már kisgyermekkorban is – és hogyan lehet ezeket jól kialakítani?
 

Miért fontosak a keretek?


1. Biztonságot adnak


A gyerekek számára a világ kiszámíthatatlan hely. A szabályok és keretek olyan kapaszkodók, amelyek segítenek eligazodni ebben az ismeretlen világban. Ha tudják, mire számíthatnak – például hogy vacsora után jön a fürdés és az alvás – akkor kevesebb a bizonytalanság, csökken a szorongás. Így számukra is könnyebb lesz felvenni a ritmust és kialakítani a szokásokat.


2. Segítik a szabálytudat és az önfegyelem kialakulását


A korai években lefektetett szabályok tanítják meg a gyerekeket arra, hogyan tudják szabályozni saját viselkedésüket. Ez az önszabályozás később az iskolai és társas élet alapja lesz.


3. Fejlesztik a társas kapcsolatokat


A keretek segítenek megtanulni, hogyan élhetünk együtt másokkal. Ha például egy gyermek tudja, hogy nem veszi el más játékát, vagy hogy meg kell várnia a sorát, könnyebben alakít ki baráti kapcsolatokat és könnyebben találják meg a helyüket az életben. 
 
4. Keretet adnak a szabadságnak is


Különös, de igaz: a jól felépített keretek nem korlátoznak, hanem felszabadítanak. Ha egy gyerek tudja, mi a dolga, hol vannak a határok, akkor azon belül szabadon és kreatívan mozoghat. A megfelelő keretekkel levesszük a vállukról a terhet, ami igazán felszabadító érzést tud adni.


Mire figyeljünk a szabályalkotásnál?

Egyszerűség és érthetőség

A gyerekeknek világos, egyértelmű szabályokra van szükségük, nem hosszas magyarázatokra. Pl.: "A játék után elpakolunk." vagy "Az asztalnál ülve eszünk."

Következetesség

A keretek csak akkor működnek, ha következetesen érvényesítjük őket. Ha egyszer engedjük, máskor nem, akkor a gyerek nem tudja, mire számíthat – ez bizonytalanságot és félelmet szülhet, amiből daccolás is kialakulhat.

Közös megegyezés, bevonás

Nagyobb gyerekekkel érdemes együtt kialakítani a szabályokat. Így nem "külső kényszerként", hanem közösen elfogadott irányelvként élik meg azokat.

 Kapcsolat a szigor mögött

A szabály nem lehet elválasztva az érzelmi kapcsolattól. Egy gyermek akkor fogad el kereteket, ha érzi, hogy a felnőtt törődéssel, szeretettel, és az ő érdekében állítja fel azokat. Határozottan, de semmi képpen nem megfélemlítően. 


Mit kerüljünk el? Miért?


Túl sok szabály → A túlszabályozás fojtogató lehet, amivel teljesen szabályozhtatlan viselkedést kaphatunk.


Következetlenség → bizonytalanságot és szabálykerülést szül, ha a gyerek érzi, hogy nincs súllya annak amit mondasz
 

Keret nélküli "szabadság" → bizonytalanságot szül, a gyermek túlterhelt lehet tőle


   A jól felépített keretek olyanok, mint a korlát a hídon: nem akadályoznak, hanem biztonságot nyújtanak. A gyerekek így tanulnak meg önállóan dönteni, felelősen viselkedni, és kapcsolódni másokhoz. A szabályok nem az ellenőrzés, hanem az együttélés és a fejlődés eszközei. Szeretettel, türelemmel és következetességgel a keretek meleg otthonná formálják a gyerekek világát.


Ha szivesen bezélgetnél még  témáról, keress bizalommal

Mészáros-Sipos Laura
elakadás  szakértő, gyermekfejlesztő mentor, pedagógus