Amikor a mesterséges intelligencia nem elég...

2025.06.17

Avagy miért nem helyettesítheti az AI a szakembereket a mentális egészség terén? 

   A mesterséges intelligencia (AI), mint a ChatGPT és más chatbotok, egyre gyakrabban jelenik meg az életvezetési és mentális egészséget érintő kérdések terén is. Az emberek gyakran fordulnak ezekhez a rendszerekhez tanácsért, vigaszért, útmutatásért. De vajon hol húzódik a határ a hasznos eszköz és a veszélyes illúzió között?


Miben lehet hasznos az AI a mentális támogatásban?

Ami korábban a Google szerepe volt - gyors információ gyűjtés, az most AI adja meg nekünk. Már pár kattintással bármit elérhetünk, de vajon mennyire reálisak és emberiek ezek az információk? Számos tanulmány és szakértői vélemény alátámasztja, hogy az AI-t bizonyos alacsony kockázatú helyzetekben hasznosan lehet alkalmazni. Például:

  • önreflexió ösztönzése,
  • érzelmek verbalizálása, strukturálása,
  • információgyűjtés pszichológiai témákban,
  • érzékeny beszélgetések szimulálása (pl. empátiás válaszok gyakorlása).

A Stanford Egyetem kutatása szerint az AI-t használó felhasználók gyakran éltek meg rövid távú enyhülést vagy "meghallgatottság-élményt" a beszélgetések során, különösen, ha épp nem állt rendelkezésre valódi emberi kapcsolat (Fei-Fei Li et al., Stanford Human-Centered AI Institute, 2023).


Miért válhat veszélyessé az AI-alapú "segítség"?

Gondolom sok embernek ismerős, az a szituáció, amikor elbizonytalanodik egy dologban, majd rögtön fogja az okos eszközét, hogy beszélgessen az új "legjobb baráttal", akinek már lehet, hogy nevet is adott, sőt. Tán teljes személyiséggel ruházta fel. Ezzel rövid távon és bizonyos keretek között nincs is semmi probléma. Azonban nagyon fontos tudnunk, hogy az AI működése nem az egyéni élethelyzet mély, empatikus megértésére, hanem statisztikai mintázatokra és nyelvi modellekre épül. Ez azt jelenti, hogy:

  • nincs tudása a személyes élettörténetedről, traumáidról,
  • nem képes differenciált diagnózist adni, vagyis nem ismeri fel például a depresszió, PTSD vagy más mentális zavar árnyalatait,
  • nem tud beavatkozni krízis esetén, és nem képes aktív segítséget nyújtani.

A Harvard Medical School egyik tanulmánya hangsúlyozza, hogy az AI-alapú mentális egészség-támogatás csupán kiegészítőként alkalmazható, mivel "nincs jelen az az érzelmi reziliencia és morális felelősség, amely egy emberi terapeutában megvan" (Blease et al., Journal of Medical Internet Research, 2023). 

Konkrét kockázatok: mit mutatnak a kutatások?

Hamis biztonságérzet: Egy 2022-es tanulmány szerint az emberek hajlamosak túlbecsülni az AI "képességeit", különösen, ha az empatikusnak tűnő válaszokat ad. Ez torzíthatja az ítélőképességet, és elodázhatja a valódi segítségkérést (Gillespie et al., Digital Health Journal, 2022).

Etikai kérdések: Az AI nem mindig jelzi, ha veszélyes tanácsot ad – például gyógyszerhasználattal, önsértéssel kapcsolatban. A Nature egyik cikke (2023) szerint a jelenlegi chatbotok nem képesek kontextusfüggő morális döntésekre.

Traumák újraaktiválása: A mélyen személyes témákról történő beszélgetés (pl. gyermekkori bántalmazás) feldolgozásához szakmailag felkészült, jelenlévő kísérés szükséges. Az AI viszont "tartalomra reagál, de nem kapcsolatra", ami retraumatizálhat (American Psychological Association, 2023).


Meddig érdemes használni az AI-t, és mikortól káros?

A mesterséges intelligencia egy szuper dolog tud lenni, ha megfelelő keretek között használjuk. Mikor elfogadható / hasznos, ha:

  • információt keresel,
  • reflektálni szeretnél a gondolataidra,
  • időszakosan beszélgetni szeretnél, amíg nem elérhető emberi segítség.

Viszont vannak azok a helyzetek amikor nem szabad a végletekig belemenni a AI adta könnyű megoldásokba, sőt egyenesen káros hatása lehet, ha:

  • mentális zavar tüneteit tapasztalod,
  • régóta fennálló érzelmi nehézségeid vannak,
  • krízishelyzetben vagy (pl. pánikroham, öngyilkossági gondolatok),
  • erőteljes érzelmi traumát szeretnél feldolgozni.

Ahogy a British Psychological Society 2023-as állásfoglalása fogalmaz:

"Az AI rendszerek képesek empátiát modellezni, de nem képesek valódi kapcsolatot kialakítani. A kapcsolódás gyógyító ereje pedig nem gépekkel, hanem emberekkel valósul meg."


Mit tegyél, ha segítségre van szükséged?

Ha úgy érzed, elakadtál, túlterhelt vagy, és nem segít már az önsegítő tartalom, bátran fordulj szakemberhez, például:

pszichológushoz vagy pszichoterapeutához, mentálhigiénés szakemberhez, hiteles coachhoz, ha elakadásról, döntési dilemmáról van szó, krízishelyzet esetén az ingyenesen hívható lelkisegély-szolgálatokhoz (pl. 116-123 Magyarországon).


Összegzésül

   A mesterséges intelligencia lehet hasznos társ, és fontos dolognak tartom, hogy megtanuljuk megfelelően használni. Hiszen a jövő is erre felé halad. Az ilyen eszközök tudatos használata szuper segítség lehet számunkra, de ne felejtsük el, hogy nem helyettesíti az érző, gondolkodó, felelős és empatikus szakembert. Az AI algoritmusokkal dolgozik – az ember viszont kapcsolattal gyógyít.

"Az emberi kapcsolatban születik meg a változás lehetősége. Nem adatok, hanem figyelem, elfogadás és jelenlét által." – Irvin D. Yalom, pszichiáter, pszichoterapeuta

Ha úgy érzed, hogy beszélgetnél még erről vagy elakadtál, keress bizalommal!

Szeretettel,

Mészáros-Sipos Laura – FocusPont

elakadás szakértő & gyermekfejlesztési tanácsadó, pedagógus